Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Főoldal / Projektek / GINOP-6.2.3-17-2017-00038 / 4. Intézményi környezeti munkacsoport

Projektazonosító: GINOP 6.2.3-17-2017-00038

Projekt megnevezése: Lemorzsolódás csökkentése a Szekszárdi Szakképzési Centrum tagintézményeiben

 

4. Intézményi környezeti Centrum (IKCS) centrum szintű munkacsoport beszámoló

Az Intézményi környezeti Centrum szintű munkacsoport kiemelt feladata volt annak a szociokulturális hálónak, intézményi kapcsolatrendszernek a kiépítése és működtetése, ami a lemorzsolódásban veszélyeztett tanulóink mélyintegrációját különösen elősegíti. A tanulók és szüleik egy szélesebb helyi társadalmi közegbe illeszkedhessenek, ami által a szociális és kulturális megtartóképesség erősödhet.  Megvalósított kapcsolataink és rendezvényeink összefoglalása röviden: A 2018/19-es valamint az idei 2019/20-as év vonatkozásában az évtizedes hagyományoknak folytatva szoros szakmai együttműködést valósítottunk meg:

Szakmai együttműködés – Művelődési Központtal / Központokkal:

2018/19-es tanév: Az együttműködés keretében 2018. október 23-án az 1956-os magyar Szabadságharc emlékére ünnepi megemlékezések (1) zajlottak, tagintézményünk, a Szekszárdi SZC Vályi Péter Szakképző Iskolája és Kollégiuma diákjainak aktív részvételével. Tagintézményünk ünnepi műsorral készült, ebben a műsorban több, a GINOP 6.2.3. pályázat által mentorált tanuló is részt vett szereplőként. Emellett iskolánk a tavalyi tanévben több egyéb önkormányzati, egyéb állami rendezvényen, koszorúzáson is részt vett.  2019/20-as tanév: A Városi Önkormányzat, a BBÁG Katolikus Gimnázium, a Városi Művelődési Központ szervezésében zajlott 2019. november 7-én (1) dr. Zacher Gábor híres addiktológus szakember előadása, melyben a fiatalokat veszélyeztető különböző formájú függőségekről beszélt. Ezt követően majdnem rögtön  a Tolna Megyei Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztálya és a Szekszárdi Szakképzési Centrum szervezésében nagyszabású impozáns pályaválasztási rendezvénysorozat zajlott le 2019. november 12-16 között (2), melyen több mint 40 kiállító oktatási intézmény is jelen volt, iskolánk, diákjaink és oktatóink külön pavilonnal reprezentálta magát.

 

Szakmai együttműködés – Múzeumokkal

2018/ 19. év tavaszán az összes bevont 9. évfolyamos osztály meglátogatta (1) (2) (3) (4) a Tamási Galériában a helytörténeti állandó kiállítást, mely a város és közvetlen környezetének régészeti, történeti és néprajzi értékeit mutatja be, a Galéria állandó kiállítási része Könnyű László Tamási születésű gyűjtő ajándéka. Többek között Rudnay, Vasarely, Bernáth Aurél, Rippl Rónai, Székely Bertalan alkotásai voltak megtekinthetők. 2019/20-as tanév: Az Ozorai Vármúzeummal történt együttműködés keretében 2019. október 15-én egész napos, múzeumpedagógiai foglalkozás (1) – szakmai kirándulás zajlott, melynek keretében a kiválasztott GINOP-os tanulók szakmai kiránduláson vettek részt Ozorán az ozorai Vármúzeumban.

 

Szakmai együttműködés – Városi Könyvtárral:

2018/19-es tanév: A Könnyű László Könyvtár munkatársai 2019. március 21-én fogadták iskolánk tanulóit (1). Czompó Márta és Eckert Lívia könyvtáros nagy vonalakban bemutatták az intézmény működését. Az egyes részlegeket külön mutatták meg a diákoknak, emellett elhangzottak a kölcsönzéshez szükséges tudnivalók is, pl. beiratkozási lehetőségek, határidők, vagy épp a kézikönyvtár használatának módjai.  2019/20-as tanév: A Könnyű László Könyvtár munkatársai szervezésében 2019. október 2-án (1) egy előadás zajlott le, melyet INCZE ZSUZSA riporter, híres média munkatárs tartott a ”Csellengő, kallódó fiatalok”  témakörében. Megdöbbentő saját maga által látott életutakat, eseteket mesélt el a hallgatóságnak, melyben a szervezett bűnbandák tevékenységét mutatta be.

Szülők bevonása az iskolai eseménybe, rendezvénybe - a szülők tájékoztatása, bevonása az iskola életébe:

Az elmúlt 2 tanévben kiemelt céljainknak megfelelően különösen nagy gondot fordítottunk a szülők bevonására az iskola életébe, a kapcsolattartásra, és a szülők tájékoztatására, egyéni, osztály és intézményi szinten is. Az alább felsorolt rendezvények a szülőkkel együtt megvalósított eseményeket jelzik: A 2018/19-es tanévben: Tanévnyitó (1) Az Őszi szülői értekezletek: 2018. 10.08- 10.19 között, a (2) Nyílt nap (3) Tavaszi szülői értekezletek 2019 februárjában (4) zajlottak osztályonként. Szülők bevonása az Intézményi Önértékelésbe: (5) 2019. február az intézményünkben folyó Intézményi Önértékelés részeként tanulóink szüleit is bevontuk ebbe az értékelési folyamatba, és tanulóink szülei közül 26 fő szülő töltött ki kérdőíves értékelő lapot is. 2018 decemberében tartottuk a Vályi Szalagavató rendezvényt, melyre a végzős diákjaink, a szülők és rokonok voltak hivatalosak. (6) Minden május kiemelkedő eseménye a Ballagás, melyet minden évben hagyományosan megrendezünk. (7) Szülői bevonással történt az SZKTV Szakmasztár verseny ünnepélyes eredményhirdetésére a felutaztatás megszervezése is a szülők nagy örömére, és természetesen a Tanévzáró is fontos találkozási lehetőség volt (8). A 2019/20-as tanévben: Tanévnyitó (1) Az Őszi szülői értekezletek 2019. októberben (2) Nyílt nap (3) Szalagtűző (4) Tavaszi szülői értekezletek 2020 februárjában zajlottak osztályonként. (5) 2019 decemberében tartottuk a Vályi Szalagavató rendezvényt, melyre a végzős diákjaink, a szülők és rokonok voltak hivatalosak. A 2019/20 tanév hagyományos rendezvényei a kialakult rendkívüli járványügyi helyzet miatt eredeti formájukban nem tudtak megvalósulni, de a szülőkkel való kapcsolat még intenzívebbé vált a weboldalunkon keresztül https://valyipeter.szekszardiszc.hu/ (6), ahol a digitális tanrendet érintő minden fontos információt a szülők számára naprakészen elérhetővé tettük. A szülőkkel és tanulókkal való kapcsolattartás 2020. március 16. óta hivatalosan az E-kréta rendszeren keresztül valósult meg. A digitális munkarendben minden pénteken ütemezett üzeneteket mentek ki a tanrenddel, a tananyagtartalommal, a tanulói konzultációs lehetőségekkel, valamint a web-oldalon keresztült a szülői konzultációs időpontokkal kapcsolatban. Rendszeresen tanulónkként ellenőriztük a Classroom aktivitást, probléma esetén mind a tanuló mind a szülő figyelmeztető értesítést kapott az elmaradástól. Mindezzel a tanulás áttekinthetőségét kívántuk szolgálni, a leszakadást szerettük volna megakadályozni.  

Együttműködés közhasznú ill. civil szervezettel

Több évre visszamenően jó kapcsolatot ápolunk a Szekszárdi székhelyű Eurodirect Információs Ponttal tudatos fogyasztás témakörében. Az előadásra a 2018/19. tanévben 2018.12.04. napján (1), majd 2019/20. tanévben 2019. 12. 06-án (1) került sor a hagyományos Vályi Nap keretében. 2018/ 19-es tanév év és a 2019/20 tanév tavaszán is együttműködés valósult meg a Tolna Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztályával, melynek keretében Munkerőpiaci prevenciós előadást szerveztünk minden végzős diákok számára (2).

 

Együttműködés - a helyi önkormányzattal  nemzeti identitás erősítése témakörében:

A 2018/19. tanévben: A korábbiakban elmondottaknak megfelelően a Vályi rendezte meg az 56-os forradalom emlékére rendezett Városi műsort; iskolánk vezetősége és részben diákjai is, rendszeresen képviseltette és képviselteti magát a Városi rendezvényeken, pl. március 15., majd 2019. júniusban a Nemzeti összetartozás napján részt vettek tanulóink a városi megemlékezésen és koszorúzáson. Az idei év tavaszán a városi rendezvények a járványügyi helyzet miatt elmaradtak, a megemlékezések az iskolarádión keresztül folytak.

 

 

Együttműködés külső szervezettel vagy külső szakemberrel: Esélyegyenlőség, tolerancia témakörében:

  1. 2018/19-es tanév: 2018. 12.04-én Iskolánk tanulói, köztük a GINOP 6.2.3. pályázatban kiválasztott mentorált tanulók gondos mentálhigiénés előkészítés után találkozhattak a Belecskai Fogyatékos Otthon lakóival, akikkel közös adventi koszorú készítésre került sor.
  2. 2019/20-as tanév: 2019. 12. 04-én egy osztályon belüli bonyolult konfliktushelyzet megoldására, az osztályon belüli társas viszonyokra vonatkozóan tolerancia és elfogadás képességeinek erősítése érdekében iskolapszichológus szakember bevonásával mentálhigiénés tréninget tartott.

 

Együttműködés külső szervezettel vagy külső szakemberrel: Drogprevenció, egészségmegőrzés, mentálhigiénia témakörében:

  1. 2018/19.es tanév: 2018. 12.01. Drogprevenciós rendezvény, előadás zajlott Tóth Nándor rendőrszázados úr tartott érdekfeszítő előadást a fiatalokat veszélyeztető legelterjedtebb drogokról, pl. a partydrogokról, az áldozattá válás egyes elterjedt eseteiről.

 

Együttműködés külső szervezettel vagy külső szakemberrel: Egészség és környezettudatos programok témakörében:

  1. 2018/19-es tanév: 2018. 12.01. Egészségmegőrző előadás külső szakember bevonásával: A Vályi nap során Gyuricza Ákos dietetikus és táplálkozási tanácsadó, HACCP szaktanácsadó szakember előadó úr „Diéták a köznevelésben és a vendéglátásban” címmel tartott előadást nagy sikerrel.
  2. 2019/20-as tanév: Sárközi Ildikó és Kántorné Kiss Mária tanárnő vezetésével havi rendszerességgel öko-szakkört működtetett részben külső szakemberek bevonásával, pl. Kiss József bevonásával a biomassza üzem meglátogatása történt meg vagy. pl. Városi termelői piac Termékbörzére látogattak diákjaink. Ezen kívül a pályaorientációs Roadshow-k alkalmával, a Vályi napon és a Szakmák Éjszakája rendezvények alkalmával is kreatív öko-sarok foglalkozásokkal színesítettünk a programokat.

 

Gyakorlati helyekkel, cégekkel, vállalatokkal, iparkamarákkal való együttműködés:

A Szekszárdi SZC Vályi Péter Szakképző Iskolája és Kollégiuma kiemelt partnerként szinte heti rendszereséggel tartja a kapcsolatot a Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával és az Agrárkamarával is, emellett 28 különböző képzőhellyel és 35 telephellyel tartja a rendszeresen a kapcsolatot az osztályfőnökökön és elsősorban a gyakorlati oktatásvezetőn keresztül telefonon és email kapcsolattal. Minden tanévben, így 2019 áprilisában is személyes találkozási lehetőségre került sor a Gyakorlati képzőhelyek fóruma alkalmával. A tavalyi évben részt vettünk az Euroskills (1) és a Szakmasztár rendezvényein és döntőjén (2) is nagy sikerrel Budapesten.

2020. március 16. után a digitális munkarendre való átállás után szinte minden héten szoros kapcsolatot tartottunk fel a képző helyekkel telefonon vagy email kapcsolaton keresztül a digitális tananyagok eljuttatása, és a képzés átszervezésével, a tanulói gyakorlati tevékenységek teljesítésével és egyéb aktuális ügyekkel kapcsolatban.

 

Összességében elmondható, hogy intézményünk nagyon sok irányban és nagyon intenzív kapcsolatokat tartott fenn annak érdekében, hogy tanulóink integrációja minél magasabb szinten megvalósulhasson és a lemorzsolódás jelenségét a kívánt szintre szoríthassuk le.

 

Tamási, 2020.04.08.

 

Móriczné Sebestyén Gabriella

 

Kapcsolódó képgaléria

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva